Kapituła Stopni Sprawności i Wtajemniczeń

Forum dzięki któremu działanie KSSiW zostanie uproszczone.


#1 2006-10-30 15:47:57

Konrad

Szef xD

9310071
Skąd: Sz-ek
Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 29

próby, próby, próby

Wszyscy znamy przypadki umieszczania punktów w stylu: "założę własne konto email" w próbie na HO itp. Myślę też, że wszyscy jesteśmy zgodni w tym, iż próba na stopień to nie powinno być zajęcie na kilka popołudni. Przynajmniej ja tak uważam, widać to chyba w próbach moich i rozpisywanych przeze mnie.
Wymagania podane w "Systemie Stopni Harcerskich" są moim zdaniem śmieszne. Np. w próbie na stopień Ćwika: "Znam cele działania Związku Harcerstwa Polskiego."; "Znam zasady dobrego wychowania, potrafię ubrać się odpowiednio do sytuacji.". Na szczęście pod wymaganiami na każdy stopień jest przypis:
Uwaga. Próbę można uzupełnić o dodatkowe wymagania przyjęte w środowisku.

Więc jak? Proponuje wypracować własne, dodatkowe wymagania, by był jakiś gotowy schemat dla nas, pomocny przy rozpisywaniu prób. Ćwik to ma być Ćwik, a nie rozszerzony Wywiadowca.

Miło by było wypracować również jakieś twarde zasady co do skakania po stopniach, upływu terminu prób, oraz czasu i wieku potrzebnego na otwarcie kolejnej.

Taki nieoficjalny, wewnętrzny, regulamin KSSiW

Ostatnio edytowany przez Konrad (2006-10-30 15:50:47)


http://img458.imageshack.us/img458/5775/gryfmembermw1.jpg
http://img227.imageshack.us/img227/835/hardcore2ts6iq9.jpg
http://img303.imageshack.us/img303/6680/ikmfmemberpg9.jpg
"Wiemy o sobie tyle, ile nas sprawdzą"

Offline

 

#2 2006-10-30 16:09:12

ulik

z-ca Szefa xD

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 38

Re: próby, próby, próby

Młodzik

Czas realizowania próby 5-8 miesięcy

1. Pomoc w domu przez określony czas.
2. Doskonalenie prostych umiejętności harcerskich (układanie ogniska, szyfry, węzły)
3. Pełne umundurowanie
4. Zdobyć 2-3 sprawności (*)
5. Integracja z drużyną czyli np. wyjazd na rajd
6. Zapoznanie się z postacią gen Roberta Baden-Powella
7.Przeprowadzanie zbiórki zastępu
8. Założenie śpiewnika/albumu/pamiętnika
9. Poznanie większości funkcji w ZHP
10. Umiejętność posługiwania się kompasem.
11. Znajomość podstaw musztry
12. Przeczytanie "Kamieni na Szaniec" (chyba książka która powinna być znana przez każdego)


Konrad o coś takiego ci chodziło ?


Guanabanakumkfatpersymonasalak xD

Offline

 

#3 2006-10-30 18:18:39

Konrad

Szef xD

9310071
Skąd: Sz-ek
Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 29

Re: próby, próby, próby

Mniej więcej.
Na młodzika zbiórka zastępu to chyba jednak zbyt dużo. Przełożył bym na wywiadowce.
A śpiewnik/album/pamiętnik- to se można odpuścić. Niech to będą bezwzględne podstawy które muszą być w próbie.

Co myślicie o dostosowaniu próby do osoby? Tzn. łatwiejsze zadania dla kogoś kto jest zarąbiście leniwy itp.
Mnie się to nie podoba, ale niektórym po prostu nie będzie się chciało robić zbyt ambitnych prób. Czy lepiej odpuścić czy trzymać się twardo zasad?


http://img458.imageshack.us/img458/5775/gryfmembermw1.jpg
http://img227.imageshack.us/img227/835/hardcore2ts6iq9.jpg
http://img303.imageshack.us/img303/6680/ikmfmemberpg9.jpg
"Wiemy o sobie tyle, ile nas sprawdzą"

Offline

 

#4 2006-10-30 18:21:28

ulik

z-ca Szefa xD

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 38

Re: próby, próby, próby

Wg mnie młodzik dostosowany do osoby czyli dla lesera próba elo łatwa A dla takiego (znowu się nim posłużę) Maćka z deczka wybijająca się bo mimo wszystko młodzika nie mieć to wiocha a młodzi jeszcze tego nie wiedzą...


Guanabanakumkfatpersymonasalak xD

Offline

 

#5 2006-10-30 18:29:27

Konrad

Szef xD

9310071
Skąd: Sz-ek
Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 29

Re: próby, próby, próby

Młodzik jak młodzik. A wyżej? Odkrywca? HO? (chociaż to jeszcze nie nasze kompetencje )
Jak na mnie, należy to ograniczyć do bezwzględnego minimum.
A nie "nawiąże kontakt listowny z osobą z innego miasta"...


http://img458.imageshack.us/img458/5775/gryfmembermw1.jpg
http://img227.imageshack.us/img227/835/hardcore2ts6iq9.jpg
http://img303.imageshack.us/img303/6680/ikmfmemberpg9.jpg
"Wiemy o sobie tyle, ile nas sprawdzą"

Offline

 

#6 2006-10-30 18:31:05

ulik

z-ca Szefa xD

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 38

Re: próby, próby, próby

Młodzik to próba którą jak najszybciej muszą skończyć, a potem kwestia woli bo uważam że tylko jedna osoba, może dwie z mojego zastępu będą miały wyższy stopień niż młodzik. Młodzik light , reszta hardcore....


Guanabanakumkfatpersymonasalak xD

Offline

 

#7 2006-10-30 20:48:16

Konrad

Szef xD

9310071
Skąd: Sz-ek
Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 29

Re: próby, próby, próby

Hmm... Wywiadowca

1.Poprowadzić zbiórkę zastępu na wybrany temat
2.Kolejna książka o tematyce harcerskiej, najlepiej "Scouting for boys"
3.Dał bym ze 2 dwugwiazdkowe sprawności lub jedną trzygwiazdkową i minimum 3 ogółem
4.Zaangażowanie się w coś- jakaś akcja, kwesta, inne zajęcia dodatkowe
5.Jakaś praca do harcówki- plakat, gazetka
6.Coś ocierające się o pierwszą pomoc- skompletowanie apteczki, pełnienie funkcji piguły w zastępie/drużynie lub wiadomości o środkach odużających/uzależniających+ można połączyć z plakatem, gazetką
7. Coś dla domu- odkurzanie, wynoszenie śmieci, zmywanie itp. od dwóch tygodni do miesiąca
8. Techniki harcerskie-szersze zapoznanie się z wybraną dziedziną, np. czytanie map topograficznych, sporządzenie prostego szkicu terenu


http://img458.imageshack.us/img458/5775/gryfmembermw1.jpg
http://img227.imageshack.us/img227/835/hardcore2ts6iq9.jpg
http://img303.imageshack.us/img303/6680/ikmfmemberpg9.jpg
"Wiemy o sobie tyle, ile nas sprawdzą"

Offline

 

#8 2006-11-06 23:47:55

pania

Członek KSSiW

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 18

Re: próby, próby, próby

to tak
w wymaganiach na HO nie ma punktu "założę własnego maila" tylko jak ludzie przychodzą do zhp w wieku 18 lat to pisze im się od razu próbę przeznaczoną dla jego grupy wiekowej (czytaj HO) a to ze nie ma zaliczonych pkt. z poprzednich prób to trzeba dopisać. Prawidłowo osoba, której rozpisuje się próbę na HO od razu powinna mieć ok 60-70 pkt. (licząc wg. wymagań jakoś tak będzie). Poza tym wymagania na stopnie są "podpowiedzią" co powinno się zawierać w takich próbach i dla każdej osoby patrzy się inaczej na wymagania, coś się doda a coś odejmie.

Dla niektórych przeprowadzenie zbiórki nie stopień młodzika może sprawiać kłopoty a dla innych nie ale dla nas osób rozpisujących próby jest to informacja że ta osoba powolutku musi się tego uczyć.

I  to nie jest moje zdanie tylko GK, która stworzył i opracowała system stopni harcerski.

Konrad a jaki jest cel działania ZHP bo moim zdaniem trosze o tym jest powiedziane w statucie i jest to bardzo obszernie rozpisane tak więc nie jest to proste. A wychowywanie jest tylko jednym z celów wielu celów

Ostatnio edytowany przez pania (2006-11-06 23:49:37)

Offline

 

#9 2006-11-07 15:30:40

Konrad

Szef xD

9310071
Skąd: Sz-ek
Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 29

Re: próby, próby, próby

Jasne, że nie ma takiego punktu. Ale na próbie Norka się znalazł ( co się będziemy czarować, to czteroosobowe forum...), a norek jest w ZHP ładne parę lat. I nie mów mi, że miał z 70 punktów w próbie, bo nie uwierzę.

Chciałem, żeby wytworzyć jakiś minimalny próg trudności próby, właśnie poprzez te punkty. A nie "nauczę się korzystać z internetu" na odkrywce... (tak, moja próba)

Jeśli dla kogoś dany punkt jest trudny- to tym lepiej. Coś z tej próby wyniesie.

Za główne cele swojego działania ZHP uznaje:

1)      stwarzanie warunków do wszechstronnego, intelektualnego, społecznego, duchowego, emocjonalnego i fizycznego rozwoju człowieka,

2)      nieskrępowane kształtowanie osobowości człowieka odpowiedzialnego, przy poszanowaniu jego prawa do wolności i godności, w tym wolności od wszelkich nałogów,

3)      upowszechnianie i umacnianie w społeczeństwie przywiązania do wartości: wolności, prawdy, sprawiedliwości, demokracji, samorządności, równouprawnienia, tolerancji i przyjaźni,

4)      stwarzanie warunków do nawiązywania i utrwalania silnych więzi międzyludzkich ponad podziałami rasowymi, narodowościowymi i wyznaniowymi,

5)      upowszechnianie wiedzy o świecie przyrody, przeciwstawianie się jego niszczeniu przez cywilizację, kształtowanie potrzeby kontaktu z nieskażoną przyrodą.

Wszystko to można określić właśnie słowem "wychowanie". Czy to w odniesieniu do poszczególnych harcerzy czy ogółu społeczeństwa. Ale nie wiem dla czego z tym wyskoczyłeś, bo ja o celach i wychowaniu wcześniej nie wspomniałem.
Zresztą statut pozwala na zachowanie własnych, dodatkowych wymagań- patrz post pierwszy:

Konrad napisał:

Na szczęście pod wymaganiami na każdy stopień jest przypis:
Uwaga. Próbę można uzupełnić o dodatkowe wymagania przyjęte w środowisku. 


http://img458.imageshack.us/img458/5775/gryfmembermw1.jpg
http://img227.imageshack.us/img227/835/hardcore2ts6iq9.jpg
http://img303.imageshack.us/img303/6680/ikmfmemberpg9.jpg
"Wiemy o sobie tyle, ile nas sprawdzą"

Offline

 

#10 2006-11-07 19:15:50

pania

Członek KSSiW

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 18

Re: próby, próby, próby

tiaa Ctrl+C Ctrl+V też tak umiem
Twierdzę że "Chciałem, żeby wytworzyć jakiś minimalny próg trudności próby, właśnie poprzez te punkty. A nie "nauczę się korzystać z internetu" na odkrywce... (tak, moja próba)" czyli utworzenie minimalnego progu wymagań jest zbędne i że tak powiem troszkę do bani (w końcu jest to forum 4 osobowe ) bo takie "minimalne" wymagania zakłada nam system stopni harcerskich no chyba że uważamy że jest on zły i znamy się lepiej poza tym nie zapomnijmy że pod każdą osobę inaczej interpretujemy pkt. wymagań tak więc możemy to interpretować jak chcemy


Mój wniosek:
Tworzenie własnych "minimalnych progów" na próby jest zbędny i jestem czemuś takiemu przeciwny.

Ostatnio edytowany przez pania (2006-11-07 20:03:29)

Offline

 

#11 2006-11-07 21:08:41

ulik

z-ca Szefa xD

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 38

Re: próby, próby, próby

A uważam że to dobry pomysł , jestem przeciwny natomiast próbą na HO i punktom właśnie jak założę własne konto e-mail, nawiąże kontakt listowny z harcerzem z innego miasta. Co taka próba wnosi do naszego życia? Czego nas uczy ? Próba powinna rozwijać nasze umiejętności i nie powinno jej się robić na zasadzie "żeby mieć". Jeśli ktoś nie jest w stanie zrobić trudnej próby (bo np. mu się nie chce) to nie powinien jej robić , właśnie przez trudne próby wychodzi kto na jakim stopniu powinien siąść, swoją droga Norek jest długo w ZHP , czemu teraz otwiera HO ? Uznał że będzie śmieszny z młodzikiem ? A wcześniej co ? Brzydko mówiąc miał to w dupie... Cóż regulamin stopni i sprawności jest wg mnie śmieszny, układali go chyba z myślą o dzieciach, którym się nic nie chce albo dla takich którzy ZHP traktują jako "dorywcze zajęcie" czyli a pójde sobie na zbiórkę bo mi się nudzi...Niebawem napisze nasze wymagania na odkrywcę.


Guanabanakumkfatpersymonasalak xD

Offline

 

#12 2006-11-07 21:44:18

pania

Członek KSSiW

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 18

Re: próby, próby, próby

ulik twierdzisz w tym momencie ze ludzie, którzy pisali wymagania są debilami ??
Status ZHP mówi że mamy rozpisywać próby w oparciu o system, nie zrzynać wszystkie pkt. ale też nie odrzucać go w zupełności !

Jestem stanowczo przeciwny waszemu pomysłowi, który w zupełności odrzuca system stopni harcerskich i prowadza waszą wizję prób i wymagań na nie, bo wg was to co napiszecie będzie miało obowiązywać za istniejący system a nie jesteśmy do tego upoważnieni żeby zmieniać sobie jak chcemy system stopni bo nie znamy wszystkich potrzeb w danej grupie wiekowej.

Jak rozpisujemy próbę na młodzika np dla chłopaka  i w wymaganiach jest pkt. "Mam własny śpiewnik. Znam przynajmniej 5 pląsów harcerskich i piosenek" to po prostu możemy go ominąć ! jednakże dla dziewczyny taki punkt w próbie byłby w sam raz.

Co do prób na HO i pkt typu "umiem posługiwać się internetem mam własne konto mail" to chyba próba jest rozpisywana głównie przez opiekuna w oparciu o "psychikę" osoby starającej się o ten stopień. Tak więc co do tego punktu myślę że odpowiedzialność ponosi OPIEKUN !! i to on ma kluczowe zdanie w wyglądzie próby i jej jakości. !! (jednak na HO jakieś zdanie ma osoba starająca się o stopień, mowa tu o niższych stopniach- młodzik, ćwik)

Przemyślcie to bo jednak nie mówi tego osoba, która nie wie nic kompletnie o zhp ale, która wstępuje na drogę instruktorską i nawet w połowie nie wiecie ile przeryłem książek o metodzie wychowawczej itp.
Poza tym jeśli w takich sprawach nie jestem dla was autorytetem (jak tak jest to nie wiem co robie na funkcji drużynowego) to zapytajcie się pierwszego instruktora co o tym myśli a jestem przekonany że wyrazi podobne do mnie zdanie.

Ostatnio edytowany przez pania (2006-11-07 21:48:10)

Offline

 

#13 2006-11-07 21:58:26

ulik

z-ca Szefa xD

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 38

Re: próby, próby, próby

Ahh nie padło nigdzie stwierdzenie że ci którzy pisali wymagania są debilami, chodzi nam głównie o to, że te próby są banalne i mój wywiadowca jest na poziomie niektórych HO , więc dlaczego ja nie mogę mieć już HO ?(nie chodzi mi o wiek bo HO jest od 16 ) ale czemu mój wywiadowca wyglądał jak HO niektórych ? Bo próby teraz są robione po znajomościach , nikt się nimi nie przejmuje, ich weryfikowaniem... Swoją drogą .  "Próbę można uzupełnić o dodatkowe wymagania przyjęte w środowisku. " no właśnie więc możemy przyjąć większość własnych systemów i niektóre punkty brać z regulaminowych wymagań. Swoją drogą jakbyśmy rozpisywali zgodnie z regulaminami to mojego ćwika skończyłbym w góra 3 miechy, a próba nie polega na tym żeby usiąść i w jeden wieczór ją zrobić, tylko chodzi o systematyczną pracę...Swoją drogą próby są coraz łatwiejsze, jak wstąpiłem do ZHP to naprawdę mało kto miał HO teraz ma co druga osoba +16...


Guanabanakumkfatpersymonasalak xD

Offline

 

#14 2006-11-07 22:17:25

pania

Członek KSSiW

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 18

Re: próby, próby, próby

a jak oceniasz moją próbę na pwd ??
Dla mnie jest to banał a dlaczego ??
Bo ja to wykonuje na co dzień. I bez próby jestem drużynowym i tak bym zorganizował raka. Chodzi o to że trzeba umieć rozpisać tak próbę żeby nie była czymś zupełnie nowym a kontynuacją tego co robimy- doskonaleniem się. Mój pkt. na przewodnika "będę pełnił funkcję na HAL(czytaj oboźny)" dla mnie nie jest to niczym zupełnie nowym ale będąc tym oboźnym przez 2 tygodnie na pewno nauczę się czegoś nowego, pożytecznego. Ty natomiast ulik jeśli miałeś wcześniej coś w próbie co poszło Ci dobrze może warto to rozwinąć. Np "będę odpowiedzialny za tematykę X raka" to czy nie warto to rozwijać jak dobrze Ci to idzie np o to że przygotuję plan biwaku drużyny i nie trzeba robić coraz to nowych rzeczy tylko doskonalić się w tych już zaczętych.
Ale i warto pomyśleć nad słabymi stronami i jeszcze raz je ująć w próbie lecz w innej formie. Np bez kursu drużynowych też myślę bym  prowadził drużynę ale po nim mam większe doświadczenie itp. tym samym popracowałem nad moją słabszą stroną.

Offline

 

#15 2006-11-07 22:21:32

ulik

z-ca Szefa xD

Zarejestrowany: 2006-10-29
Posty: 38

Re: próby, próby, próby

Owszem to co napisałeś jest prawdą. Swoją drogą w młodziku i wywiadowcy człowiek ukierunkowuje swoje zdolności. Btw nikt nie napisał że każdy punkt w regulaminie stopni i sprawności jest bezsensu, tylko patrząc na to jako ogól jest to śmieszne. Ja w mojej próbie na ćwika też mam kilka rzeczy które robie na co dzień i się w nich doskonalę. A tak co do stopni , dostanę pagony z odkrywcą?


Guanabanakumkfatpersymonasalak xD

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.punk-rock.pun.pl www.selora.pun.pl www.rapkultura.pun.pl www.cs-uszatek.pun.pl www.life-shinobi.pun.pl